Zavolejte nám +420 775 119 118

Jak správně skladovat potraviny

Jak správně skladovat potraviny

13. 4. 2023 Praktické rady do kuchyně
15 minut čtení

Kuchyně je multifunkční místnost, ve které se vaří, hoduje, ale i skladuje. Pro to, aby mohly být v kuchyni skladovány potraviny, je potřeba mít dostatek úložného prostoru a dbát na jeho organizaci. Pojďte se s námi podívat na to, jakých zásad se při skladování potravin držet, aby vydržely co nejdéle čerstvé a chutné.

Obecná pravidla pro správné skladování potravin

Není žádným tajemstvím, že způsob skladování má velký vliv na čerstvost a chuť potravin. Možná vás ale překvapí, jaké další pozitivní změny vám správné nakládání s potravinami přinese. Pokud se naučíte, kam uložit potraviny, aby zůstaly co nejdéle čerstvé, potěšíte nejen své chuťové pohárky, ale i rodinný rozpočet a životní prostředí. 

Začněme u základních zásad, které by vás měly provázet, ať už budete potraviny skladovat v kuchyni, ve spíži nebo třeba ve sklepě.

1. Velké nákupy plánujte předem

Také se vám někdy stalo, že jste se v obchodě nechali unést akční cenou a nakoupili do zásoby potraviny bez ohledu na to, zda takové množství budete schopni včas zpracovat? Hlavní je se z takové situace poučit, a s tím vám pomůže plánování. 

Než se vydáte do obchodu, udělejte rychlou kontrolu stávajících zásob jídla a připravte si alespoň přibližný plán pokrmů, které chcete v následujících dnech připravit. Tímto způsobem předejdete tomu, že se vám v lednici nakupí tři balení šunky a ve spíži deset pudinků. 

2. Vždy čtěte informace na obalu potraviny

Níže se dozvíte, v jakých podmínkách mají být skladovány různé druhy potravin. Obecná pravidla se však nemusí vztahovat na veškeré produkty, a tak je v některých případech lepší řídit se konkrétními instrukcemi, které se nachází na etiketě potraviny. 

Například hořčice a kečupy nemusí být ani po otevření skladovány v lednici. Nelze však zaručit, že nenarazíte na druh, kterému bude více svědčit chlad. Pokud by tomu tak bylo, měla by se obdobná informace nacházet právě na etiketě.

3. Označujte potraviny uchovávané mimo originální balení

Některé potraviny se z praktických či estetických důvodů neuchovávají v originálních obalech. Typicky se jedná o mouku, těstoviny, rýži, ale i sýry, maso a uzeniny. Zvláštní kategorií je pak skladování potravin v mrazáku. Pro takové případy doporučujeme používat různé štítky či značky, pomocí kterých poznáte, kdy máte potravinu nejpozději spotřebovat. 

Mnohdy se může hodit i informace, o jaký druh potraviny se jedná (hrubá mouka, kuřecí maso). Pro snadnější orientaci v mrazáku můžete zavést tzv. barevný systém, v rámci kterého budete pro různé druhy potravin používat krabičky či sáčky v odlišných barvách.

Náš tip: Pokud si potrpíte na estetiku, nalepte štítek na dno dózy. Tím zajistíte, že budete přesně vědět, o jakou potravinu se jedná a do kdy ji máte spotřebovat, ale zároveň nebude štítek působit rušivě. Dobrým řešením může být i mobilní aplikace, která shromažďuje informace o zakoupených potravinách a hlídá, co byste měli z aktuálních zásob spotřebovat nejdřív.

4. Organizujte potraviny dle data spotřeby

Zapomenout nesmíme ani na zlaté pravidlo skladování – potraviny, které podléhají nejrychlejší zkáze, umístěte dopředu, zatímco ty s delší dobou použitelnosti patří dozadu. Budete-li se tohoto pravidla držet, nestane se vám, že spotřebujete potravinu s delším datem spotřeby a starší se zkazí.

5. Pamatujte, že se doba použitelnosti potraviny krátí jejím otevřením

Každá potravina má určitou dobu použitelnosti. Myslete ale na to, že se tato doba zkracuje, pokud potravinu otevřete, aniž byste ji celou spotřebovali. Po otevření se k potravině dostává kyslík, mikroorganismy a vlhkost. 

6. Pamatujte, že ani v mrazáku nemohou být potraviny uloženy do nekonečna

Na možnosti nakoupit či navařit do zásoby a uložit jídlo do mrazáku si zvykl snad každý z nás. Občas ale zapomínáme na to, že i skladování potravin v mrazáku má svá pravidla a limity. Zatímco ovoce vydrží v mrazáku klidně rok, pečivo byste v mrazu neměli skladovat déle než dva měsíce. Existují také potraviny, které do mrazáku nepatří vůbec. Příkladem jsou uzeniny, mléčné výrobky, ořechy nebo třeba kávová zrna.

Skladování potravin v lednici

Základem správného skladování potravin v lednici je optimální teplota, která by se měla pohybovat kolem 4 °C. Současně ale platí, že v různých patrech lednice panují odlišné podmínky. Ve vyšších patrech je více stupňů a nižší vlhkost. Naopak čím nižší patro, tím větší chlad a vyšší vlhkost. Jelikož různým druhům potravin vyhovuje něco jiného, je potřeba rozlišovat, které patro je vhodné pro který produkt.

Skladování masa v lednici

Maso patří k potravinám, které se často vyhazují kvůli nevábnému vzhledu či zápachu. Správně by mělo být skladováno ve spodní části lednice nad boxem na ovoce a zeleninu. Aby nedošlo ke kontaminaci ostatních potravin, vždy ukládejte syrové maso do uzavíratelných krabiček. 

Váháte, jak skladovat uzené maso? Je to jednoduché. Díky tomu, že kouř i sůl patří mezi skvělé konzervanty, vydrží vám uzené maso v lednici minimálně dva týdny. Ideální je nejprve uzené maso zavakuovat. Pokud nemáte k dispozici vakuovačku, postačí vám i běžná krabička. Nechcete-li, aby uzené maso rychle zplesnivělo, nikdy jej neskladujte v potravinářské folii nebo igelitovém pytlíku.

Uchování mléčných výrobků

Sýry, jogurty, tvarohy a další mléčné produkty patří do středních pater lednice. Pokud v lednici nemáte tolik polic, můžete uložit maso a mléčné výrobky do stejného patra. Důležité je, aby se maso mléčných výrobků nedotýkalo. Jinak by mohlo docházet k jejich rychlejšímu kažení. 

Zvláštní pravidlo platí pro máslo, které byste měli skladovat v horní části lednice. Jelikož je zde tepleji, bude se máslo po vytažení z lednice lépe roztírat. Super tip máme také pro skladování sýrů. Věděli jste, že sýry zabalené do folie rychleji plesniví? Lepším řešením může být opět krabička nebo třeba voskovaný papír.

Jak skladovat vejce

Pokud jde o to, jak dlouho skladovat vejce, spotřebovat by se měla do 28 dnů od snášky. Mezitím je uložte na suchém a stinném místě, kde nekolísá teplota. Může se jednat o lednici, sklep nebo i spíž. Stejná pravidla platí v případě, že si nejste jisti, jak skladovat domácí vejce.

Ke skladování vajec v lednici bývá nejčastěji vyhrazeno místo ve dveřích. Mnohem lépe ale uděláte, pokud vejce uložíte do horní police, konkrétně do její zadní části. Tak zajistíte, že vejce nebudou při otevírání dveří vystavena výkyvům teplot. I v polici můžete využít speciální pořadač na vejce, který je chrání před teplotními změnami, pachy a otřesy.

Další zajímavou informací je, že by se vejce měla skladovat špičkou dolů. Na širší části se totiž nachází póry, kterými přijímají kyslík. Nechcete-li narušit ochranný film vajec, nikdy je před umístěním do lednice neumývejte.

Skladování ovoce a zeleniny

Nemyté ovoce a zelenina nachází místo v dolních přihrádkách lednice. Dávejte si však pozor na to, které druhy do lednice patří a kterým prospívá pokojová teplota. Například jablka, mrkve, bobulovité a peckovité ovoce nebo hlávkový salát patří do lednice. Ještě než plody do přihrádek uložíte, vybalte je z igelitových sáčků.

Uchování zbytků pokrmů a otevřených potravin

Přemýšlíte, kam v lednici uložit zbytek polévky, dortu či načatý džem? Správná odpověď je nahoru a dopředu. Dodejme ale, že to samé neplatí o plechovkách. Neotevřené plechovky do lednice vůbec nepatří. Otevřené také ne, neboť by se do nich dostal vzduch a potravina by se znehodnotila. Pokud potřebujete do lednice umístit zbytek konzervované potraviny, stačí její obsah přesunout do uzavíratelné nádoby a umístit ji do zadní části horních polic.

Skladování potravin mimo lednici

Ačkoli by se nám to mnohdy hodilo, žádná lednice není nafukovací. Proto byste měli vědět, které potraviny lze skladovat v kuchyňské lince, spíži nebo ve sklepě. Nemáte-li sklep ani spíž, nemusíte zoufat. Zatímco dříve byly separátní skladovací prostory samozřejmostí v každé domácnosti, dnes už víme, jak si poradit i bez nich.

Přehledné organizace potravin lze dosáhnout v kuchyni na míru, ve které bude dostatek úložného prostoru. Výhodou zakázkové výroby kuchyní je, že jsou navrhovány přesně dle představ zákazníků. Můžete se tak sami rozhodnout, jak má být skladovací prostor koncipován, respektive jak velké skříňky a který typ zásuvek by nejvíce vyhovoval vašim požadavkům a zvyklostem při vaření. V případě, že byste plánování raději nechali na profesionálech, vám můžeme vytvořit návrh nové kuchyně na míru přímo u vás doma

Designové kuchyně na míru

Přejete si kuchyň na míru? Pak jste u nás správně. Společně navrhneme řešení vaší vysněné kuchyně. Jakékoli neobvyklé přání pro nás není překážkou. Ať je vaším přáním moderní bílá kuchyně, designová kuchyně nebo rustikální kuchyně s nádechem venkova, naši designéři to dokáží zařídit.

zjistit více

Teď už ale ke konkrétním pravidlům, která je potřeba u skladování potravin mimo lednici dodržovat. Hlavní roli při rozhodování, kam kterou potravinu umístit, hraje teplota místnosti. 

Jak uchovat suché potraviny

Do skupiny suchých potravin řadíme luštěniny, cukr, sůl, koření, kávu, čaje, obiloviny a z nich zpracované výrobky. Do lednice ani mrazáku nepatří, protože by důsledkem nízké teploty došlo ke změně struktury i chuti potravin. Suché potraviny snadno pohlcují okolní pachy. Vyvarujte se tak jejich skladování v blízkosti aromatických potravin. Dále pamatujte, že nepatří ani do vlhkého prostředí.

Sypké suché potraviny se skladují v plastových průhledných dózách s neprodyšným uzávěrem. Dózy uložte na suchém a stinném místě, kde je stabilní teplota i vlhkost. Mouku a moučkový cukr byste měli nejprve prosít, abyste odhalili případné zárodky škůdců. Koření a čaje chraňte před světlem, aby neztratily aroma. Namísto toho je doporučujeme skladovat v neprůhledných těsnících nádobách. 

Rádi si pochutnáte na čerstvém a křupavém pečivu? Aby vám v tomto stavu vydrželo co nejdéle, vyjměte jej z původního obalu, zabalte do čisté utěrky a následně umístěte do prodyšné nádoby. Kromě utěrky lze využít také bavlněný nebo lněný sáček.

Jak skladovat ovoce a zeleninu

Při skladování ovoce se lidé dopouští možná nejvíce chyb. Často se totiž zapomíná na to, že ne všechny druhy patří do lednice. A co tedy skladovat v pokojové teplotě? Citrusy, banány a další exotické ovoce. Ze zeleniny mimo lednici uchovávejte rajčata, okurky, papriky, lilky a bylinky. Nepatří do ní ani cibule a česnek, jelikož vlivem chladu a vlhkosti ztrácejí aroma.

Specifická pravidla se týkají i toho, jak skladovat sušené ovoce. Hlavní je, aby bylo ovoce skutečně suché a očištěné od nečistot. Následně je potřeba uložit jej do zavařovací sklenice nebo nádoby s dobrým těsněním. Perfektní podmínky pro skladování sušeného ovoce zahrnují temno a teplotu kolem 10 °C.

Již jsme naznačili, že vám ve většině případů postačí úložný prostor kuchyňské linky. Existují ale i potraviny, jako jsou např. brambory, které nesmí být skladovány v lednici a zároveň vyžadují chladné a tmavé prostředí. V takových případech je nejlepším místem pro skladování sklep. Nemáte-li možnost skladovat brambory ve sklepě, dejte hlízy do papírové tašky či látkového pytlíku a uložte je do skříně, ve které je tma. Za podmínky, že nemrzne, můžete brambory umístit i na balkon.

Jak skladovat sušené a zavařené maso

V předchozí kapitole jsme probrali skladování čerstvého a uzeného masa. Nabízet se ale může i otázka, jak skladovat sušené maso nebo zavařené maso. Oběma takto upraveným druhům masa prospívá pokojová teplota a neměly by být vystavovány přímému světlu. Správně skladované domácí sušené maso vydrží 1–2 měsíce, kupované klidně rok. Oproti tomu domácí i kupované zavařené maso lidé běžně konzumují po roce a některým vydrží i déle.

Datum spotřeby vs. datum minimální trvanlivosti

Při nákupu potravin se na obalech setkáváme s dvěma zdánlivě shodnými termíny – datem spotřeby a datem minimální trvanlivosti. Ve skutečnosti ale mají tato spojení naprosto rozdílný význam.

Datum spotřeby signalizuje spojení „Spotřebujte do”. Potraviny označené tímto datem byste neměli konzumovat po jeho uplynutí, jelikož podléhají rychlé zkáze. Typickým příkladem je čerstvé maso nebo ryby. Jediným způsobem, jak potravinám tohoto druhu prodloužit použitelnost, je zmrazit je ihned po zakoupení. 

Datum minimální trvanlivosti je uvedeno spojením „Minimální trvanlivost do”. Jedná se o termín, do kterého si potravina uchová deklarovanou kvalitu za předpokladu, že bude správně skladována. Najdete jej například na konzervovaných a mražených potravinách. Po uplynutí data minimální trvanlivosti se může stát, že potravina ztratí některé své vlastnosti. U neotevřených potravin tohoto druhu ale často zůstává chuť i vůně stejná. V takovém případě lze danou potravinu bezpečně konzumovat i po jeho uplynutí.

Chcete své potraviny skladovat v nové kuchyni na míru?

Máte-li jakékoli doplňující dotazy k organizaci skladovacího prostoru v kuchyni, nebo plánování nové kuchyně na zakázku, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poradíme. Jsme česká rodinná firma, která má dlouholeté zkušenosti se zakázkovou výrobou designových kuchyní, ale i vestavěných skříní, obývacích stěn nebo třeba koupelnového nábytku. Pro více informací ze světa kuchyní doporučujeme sledovat naše další blogové články

Natálie Fausová
Článek napsal(a)
Natálie Fausová
Více článků od autora
Jsem hrdou Brňačkou se zálibou v psaní, cestování a studiu práva. V minulosti jsem se 9 let věnovala basketbalu, zatímco dnes svůj volný čas nejraději trávím s rodinou v přírodě.

Další články z blogu

Jak vybrat spotřebiče do kuchyně na míru
10. 1. 2024
Průvodce výběrem kuchyně na míru
15 minut čtení

Jak vybrat spotřebiče do kuchyně na míru

Kvalitní spotřebiče představují základ každé funkční, moderní a praktické kuchyně. Ať už se chystáte poptat novou kuchyni na míru, nebo vás čeká rekonstrukce té stávající, náš článek je tu přímo pro vás. Poradíme vám, z jakých typů kuchyňských spotřebičů lze vybírat, které funkce by vám u spotřebiče mohly přijít vhod a na co si dát při výběru pozor.
Celý článek

Proč byste měli chtít nábytek od nás?

 

Do naší práce dáme svoje
české srdce.

 

Poradíme vám s detaily
a kuchyň poté navrhneme.

 

V naší lakovně připravíme
dvířka té nejvyšší kvality.

 

Použijeme kvalitní kování
a potrpíme si na zpracování.

 

Kuchyň přivezeme a také
namontujeme

pozadí

Kuchyně máme opravdu rádi

autor
uvozovky

U nás najdete kuchyně na míru, které v sobě spojují dlouholeté rodinné zkušenosti, vášeň pro kvalitu a širokou škálu designových možností odpovídajících Vašemu vkusu. Klíčovým prvkem naší práce je individuální přístup k zákazníkovi.

Václav Dušek majitel firmy